Doktorlar

/

Ali Mert Türkkan

/

Kırık diş nasıl tedavi edilir?

 
        favori ekle

Kırık diş nasıl tedavi edilir?

Diş Hastalıkları ve Tedavisi Bilim Uzmanı kırık dişlerin tedavi ve onarılmasıyla ilgili bilgiler verdi..Düzenli ağız bakımı ile bu süreç uzatılabilir. Estetik açıdan problem teşkil eden bu tarz görüntülerde iki farklı tedavi yaklaşımı mümkün olabilmektedir.

Birincisi; sadece çatlak hattı temizlenip, yerine kompozit (diş renginde) dolgu yapılmasıdır.

Diğer yaklaşım ise; özellikle birden fazla dişte estetik problem mevcutsa, lamine denilen ince porselenler uygulanmasıdır. Tedavinin şekli doğal olarak, bir diş hekimi muayenesinden sonra belirlenecektir.

Travma sebepli oluşan kırıklar ise çoğunlukla ön dişlerde meydana gelmektedir. Gelen darbenin şiddetine ve yönüne göre kırık büyüklüğü değişeceği için, tedavi de duruma göre; dolgudan çekime kadar değişkenlik gösterecektir.

Travmadan hemen sonra diş hekimine gitmek dişin canlılığının korunması için önemlidir. Hatta büyük kırıklarda, kırık parça tedavide kullanılabileceğinden parçayı da diş hekiminize beraberinizde götürmeniz hekimin işini kolaylaştırabilmektedir.


MSc. Dt. Ali Mert Türkkan
Diş Hastalıkları ve Tedavisi Bilim Uzmanı


www.dishekimlerim.com


Saçınızı cesurca şekillendirin, fotoğrafınızı Instagram'da #CesurOlmak etiketiyle paylaşın, Hürriyet Kelebek'te yer alma şansı yakalayın!
Alıcı adı
Alıcı E-postası
Gönderen Adı
Gönderen E-postası
Soru Sor
17645